Посочи ми това, което го няма =)

Lubo

Re: Посочи ми това, което го няма =)

Postby Lubo » Sat May 08, 2021 7:21 am

Ок, имаме въображаема пица. Защо това, че не мога да я докосна, вкуся, помириша...
Какво те кара да кажеш, че някой може или не може да прави нещо, щом този някой не може да бъде докоснат, видян, вкусен, помирисан или чут?
Защото знам...
Как може нещо да знае, щом не може да бъде видяно, докоснато, опитано,помирисано, чуто?
Какво те кара да кажеш, че знанието може да прави нещо, щом не може да бъде пипнато, видяно, чуто, докосната или помирисано?

MoonTurtle

Postby MoonTurtle » Sat May 08, 2021 1:03 pm

здрасти!
Какво те кара да кажеш, че някой може или не може да прави нещо, щом този някой не може да бъде докоснат, видян, вкусен, помирисан или чут?
Нищо не кара никого. Това е неточна мисъл, която не се отнася до нищо реално, мисъл, която се е появявала отново и отново хиляди пъти. Няма такъв някой, за когото такова твърдение, че "може или не може да прави нещо" се отнася.
Как може нещо да знае, щом не може да бъде видяно, докоснато, опитано,помирисано, чуто?
Какво те кара да кажеш, че знанието може да прави нещо, щом не може да бъде пипнато, видяно, чуто, докосната или помирисано?
Не, нещото, което не може да бъде видяно, докоснато, опитано, помирисано, чуто, не може да знае, не може и да не знае, именно защото не съществува. Това също е мисъл, която не се отнася до нищо реално.
И знанието не може да прави нищо, нито да повлияе на каквото и да е. Защото знанието не съществува. Това, което се нарича знание е просто комбинация от мисли и емоции, които се появяват от нищото и изчезват в него.

Lubo

Postby Lubo » Sat May 08, 2021 6:14 pm

Здравей Миро,

Изглежда, че всичко е ясно.
Какво е да откриеш, че няма миро?
За какво си отговорен?
Опиши подробно какво е виждането, как работят нещата, какво е живота?
Имаш ли някакви съмнения, въпроси?

л.

MoonTurtle

Postby MoonTurtle » Sun May 09, 2021 11:12 pm

Здравей, Любо
Какво е да откриеш, че няма миро?
Не е нищо особено, даже е доста обикновено. Очакванията бяха доста снижени, но въпреки това в книгата за Несъществуващата Порта бяха изброени доста силни реакции, смях, чувство за лекота.. Е, няма такова нещо, освен може би малко облекчение, но не е и необходимо да има. Може би е необходимо да се осъзнае отново и отново в различни ситуации за да се доразплетат стари възли. Всъщност иронично сякаш самото търсене причиняваше по-силни реакции от самото намиране. Сега има усещането, че никой не е постигнал нищо, което си е и самата истина. Но пък отношението към нещата е различно. Ето, днес например имаше тягостно настроение, нещо, което принципно би било проблем, нещо, от което трябва да се отървеш.. е, сега не беше така.. просто тягостното настроение си беше там и се застоя, но нямаше обвинение, отговорност, нямаше отчаяност, нямаше някого, на когото да му е тягостно, нито някого, който да трябва да го промени. Чрез тази промяна тягостното си остана тягостно, а не се превърна в страдание.
За какво си отговорен?
За абсолютно нищо. Просто защото няма някой, който да може да бъде отговорен. Това е наистина много облекчаващо. По този начин отпадат и доста дилеми правилна ли е била една постъпка или е била грешка, осъждане, самобичуване. Всякакви истории от миналото, провали и успехи, амбиции, мечти за бъдещето - всичко губи значение. Супер яко!
Опиши подробно какво е виждането, как работят нещата, какво е живота?
Виждането е разбирането, че Аз, за който се е смятало, че управлява живота, или го наблюдава, е илюзия. Той никога не е съществувал, но вярата в него е създавала ненужно объркване, напрежение, страдание. Когато тази вяра бъде превъзмогната, е много по-лесно да се види това, което Е, а то е, че нещата просто се случват, без някой да ги случва, без някого, на когото да се случват. От виждането става ясно, че всичко, което Е, е осъзнаването на различни феномени, без да има осъзнаващ и осъзнавано. Как работят нещата? Нещата са едно неделимо цяло, всеки елемент е свързан с останалите, никой елемент не може да съществува без другите, едно постоянно движение, поток. Феномените се появяват от нищото, изиграват своя танц и изчезват пак в нищото. Всичко се случва от само себе си и никой не седи зад нищо. Какво е животът? Животът е осъзнаване на неща - на движение, докосване, на цветове, звуци, мисли, вкусове, аромати, усещания и той съществува само в настоящия момент, един постоянен поток от Настояще. Това е всичко, което животът е, всичко останало би било просто спекулация.
Това е, което идва в момента, ако не е достатъчно подробно, може да се опита пак.
Имаш ли някакви съмнения, въпроси?
Ясно е, че всичко, което съществува, е само Тук и Сега и е ясно, че няма нито Миро, нито други хора. Но във форума има толкова много теми, където се обсъждат същите неща, които се обсъждат в тази тема. Което поражда вярата, че освен Тук и Сега има и "на друго място" Тук и Сега, има на друго място осъзнаване на цветове, звуци, мисли, разбира се отново лишено от Аз.. Макар и това по никакъв начин да не може да бъде проверено и следователно няма причина да бъде вярвано, въпросът е пречи ли такава вяра на Виждането? Тоест може ли да се разглежда като просто невинна вяра? Защото тази вяра се появява с позитивни емоции и мисли и се усеща като ценна.

В тази връзка е важно да бъде казано, че писмата, подписани с Любо се появяваха заедно с силни усещания за благодарност, признателност и топлота.

Миро

Lubo

Postby Lubo » Mon May 10, 2021 7:28 am

Здравей Миро,
В отговор ти има многи истина, има пробив, така да се каже.
Има и много вяра, как стоят нещата, вместо яснота.
Разчисти си нещата. Виж критично кое е ясно и кое е вяра?
Тук няма място за вяра нито в аз-а, нито в не-аза.
Няма нужда да се вярва, че няма дадо Коледа.
Сега има усещането, че никой не е постигнал нищо, което си е и самата истина.
Един гид във форума казва по подобен случай, "Хей, откриваш, че си роден на Марс, не ми казвай, че е нормално да няма реакция"
Но във форума има толкова много теми, където се обсъждат същите неща, които се обсъждат в тази тема. Което поражда вярата, че освен Тук и Сега има и "на друго място" Тук и Сега, има на друго място осъзнаване на цветове, звуци, мисли, разбира се отново лишено от Аз
Случването на живот и знаенето, че има случващ се живот отделни неща ли са?
Случващият се живот и случването на неща в живота отделни неща ли са? Има ли живот, от една страна и пъплещи вътре из живота твари?
Кажи на глас:
"Аз съм жив. Аз съществувам, той съществува, той е жив, те съществуват, те са живи", след това "Живота се случва сега, съществуването съществува сега"
Забележи къде има история , в кой от случаите и кояй я разказва?
Виж има ли отделни елементи които имат живот, живеят живота?

Живота е това. Има ли хора които имат живот или хората са живота?- не си го представяй, виж хората по улиците.
Живота представлява отделни неща или живота е единен и се проявява като различни, но не отделни неща?
Цветовете и звуците са отделни неща - отделни от случващият се живот или са различни неща в единния живот който е това?
Всичко е едно или всичко е отделно?
В тази връзка е важно да бъде казано, че писмата, подписани с Любо се появяваха заедно с силни усещания за благодарност, признателност и топлота.
Добре дошли са. Много благодаря за това.
любо

MoonTurtle

Postby MoonTurtle » Mon May 10, 2021 10:44 pm

Здрасти, Любо!

Прав си, наистина, като го чета, звучи като логика и вяра, декларация.
В тази връзка, понеже разглеждах и другите теми и виждам, че темата се проточва, а ти помагаш и на други хора - ако прецениш, че е по-добре да дадеш шанс на друг търсач, който има нужда да изследва на български, а мен да ме прехвърлиш на английски гид, колкото и да ми е приятно тук, ще го разбера, няма да се почувствам обиден, предаден и каквото и да е. И разбира се търсенето ще продължи:)
"Хей, откриваш, че си роден на Марс, не ми казвай, че е нормално да няма реакция"
Добре, тогава нека се появи по-скоро, има любопитство!

Чудесно е, че никога не отговаряш на суеверията и пазарлъците. Явно, че е имало страх, първо да не бъде загубена душата, после да не изчезне света и накрая - да се окаже, че няма нищо друго, освен това Тук и сега. Но всеки път, като вместо отговор, идват нови и нови въпроси, вярата в недоказуеми неща, че даже и интересът към тях изчезва. Това се случва и сега. Мислите с всевъзможни въпроси и притеснения се изчерпват и става все по-лесно просто да се гледа.
Случването на живот и знаенето, че има случващ се живот отделни неща ли са?
Ако под "знаенето" се има предвид осъзнаването на живота, тогава двете са тъждествени, екранът на лаптопа и осъзнаването на този екран са неделими. Ако се има предвид мисълта "зная" и усещането към нея, то това е проявление на живота, както всички останали мисли, цветове, звуци.
Случващият се живот и случването на неща в живота отделни неща ли са? Има ли живот, от една страна и пъплещи вътре из живота твари?
Не, животът е самите тези неща, които се случват, няма нещо, в което нещата се случват. Пъплещите твари, заедно с тротоара, заедно с въздуха, заедно с разговорите, които се чуват, заедно с дишането и телесните усещания и всичко останало, което бива осъзнавано в настоящия момент. Всичко това заедно прави това, което наричаме живот.
"Аз съм жив. Аз съществувам, той съществува, той е жив, те съществуват, те са живи", след това "Живота се случва сега, съществуването съществува сега"
Забележи къде има история , в кой от случаите и кояй я разказва?
Виж има ли отделни елементи които имат живот, живеят живота?
Звучеше наистина странно, докато го казвах, сякаш думите наистина нямаха никакъв смисъл. Историята е, че има отделни Аз, той и те, които са живи и съществуват, сякаш отделени от всичко останало, от което те са сякаш по-живи и по-съществуващи. Тази история е разказвана от никого. Истината е, че има хора, които съществуват като част от настоящия момент, или по-точно казано, има настоящ момент, който е животът и съществува и хората са част от това съществуване, заедно с другите неща, които се случват.
Има ли хора които имат живот или хората са живота?
Има хора или по-точно действие "човечене", тези хора нямат нищо, нямат живот, но те са самият живот, заедно с всичко останало в момента.
Живота представлява отделни неща или живота е единен и се проявява като различни, но не отделни неща?
Животът е единство на различни неща и границата между тях даже не е ясна. При поглеждане на дадена гледка, има различни цветове, идеята, че те очертават различни предмети, идва след това.
Цветовете и звуците са отделни неща - отделни от случващият се живот или са различни неща в единния живот който е това?
Единство от различни неща и са самият живот.
Всичко е едно или всичко е отделно?
Всичко е едно живо цяло, един живот. Животът живее. Живеене.

Днес след съобщението ти определено имаше доста повече гледане и доста по-малко мислене. В момента всичко изглежда много по-ярко и живо.

с тиха радост,
миро

MoonTurtle

Postby MoonTurtle » Tue May 11, 2021 10:55 pm

Здравей, Любо!

Днес през целия ден беше лесно да съм в настоящия момент, теоретизирането и въпросите намаляха и имаше много повече гледане. Усещането беше малко съновно, сякаш нещата не бяха съвсем реални и всичко се случваше с голяма лекота. Докато се разхождах, имаше усещането, че няма ходене, а има просто промяна на цветове, съпътствани от телесни усещания, и звуци на стъпки, тоест сякаш светът наистина не е реален, а има просто постоянно променящи се усещания на сетивата. И наистина усещането беше, че няма никой. Хората и това тяло изглеждаха като съновни, нереални и това направи интеракциите ми много по-спокойни и приятни. Отвреме-навреме, особено когато се правеше нещо, изискващо повече мислене, пак се появяваха повече мисли и стрес и дежурните мисли за това какво трябва и не трябва да се прави, но после, при просто поглеждане, ставаше веднага ясно, че това е бил просто по-интензивен момент от мисли и става отново ясно, че няма никой, който да прави и да не прави неща. Сякаш вече е ясно, но системата още функционира по стария начин по навик, но после настоящият момент отново и отново напомня за новото осъзнаване и всичко пак става по-леко.

Днес като препрочетох последните съобщения, осъзнах, че не съм отговорил на твоя въпрос, извинявай за което.
Разчисти си нещата. Виж критично кое е ясно и кое е вяра?
Мисля, че част от вярата беше в това, че няма Аз, който да движи тялото, например ръцете ми. Днес дълго време наблюдавах ръката си и за пореден път не открих Аз, който да решава дали да се премести наляво или надясно.

Има вяра в това, че никой не е отговорен за нищо. Някак си това не знам как да бъде изпитано директно, а по-скоро е логическо следствие от директното усещане, че няма Аз.

Мисля, че и виждането за живота, което описах също беше твърде интелектуално. Сега бих го описал като просто сън, съвкупност от телесни възприятия, сетивни възприятия и мисли, които са в постоянно движение.

Миро

Lubo

Postby Lubo » Wed May 12, 2021 6:24 am

Здравей Миро,

Чета и двете писма. Има огромно желание в тях.
Жертвоготовност също, но няма разпознаване кое да се жертва.
И желанието и жертвоготовността ти пречат.
Аз-а е станал не-аз, дядо Коледа е станал не -дядо Коледа.
Във второто писмо пишеш, че цялото преживяването е като в сън. Чета и все едно някакъв дух се разхожда из света и описва какво преживява.
Това ти го пиша само за да видиш, че това е още един път, който не води до никъде. Както Едисон - открил 100 начина как не се прави ел.крушка.
Отиди до вратата и допри лице в нея, ритни я леко, къде е съня? Може ли да минеш през вратата без да я отваряш?

Поканата е да спреш търсенето, и да гледаш там където въпросите сочат- чисто, честно, с любопитството на дете, което открива света, без да знае предварително кое какво е и как е, без концепции.
Всичко, което трябва е тук. Ти си в стая и търсиш стаята, като спреш търсенето на стаята ти си просто в стаята.
Забележи съществуването и знаенето на съществуването отделни неща ли са?

любов
любо

MoonTurtle

Postby MoonTurtle » Thu May 13, 2021 10:27 am

Здравей, Любо.

Наистина има много отчаяност да се разбере какво е. Вчера и днес просто наблюдавах, без да се вглъбявам на какво прилича Това, каква е реалността и така нататък. Имаше едно бебе, което посочи едно куче и каза "бау"! Това някак си беше по-истинско от всички мисли, които се появяват тук.
Отиди до вратата и допри лице в нея, ритни я леко, къде е съня? Може ли да минеш през вратата без да я отваряш?
Не, не може да се мине през вратата. Просто сравнението със съня дойде от усещането, че всъщност дори не знам дали има свят извън това преживяване. Тоест че няма къс Земя около слънцето. Но това наистина няма значение и не води до никъде.
Забележи съществуването и знаенето на съществуването отделни неща ли са?
Гледах дълго време съществуването, което е просто това, което Е. И после се опитах да наблюдавам знаенето на съществуването, за да мога да кажа дали са отделни неща, но не успях да намеря нещо като знаене на съществуването. Сякаш съществуването не може да бъде познато, защото просто Е, а и няма какво да го знае, това би предполагало че има нещо отделно от него.

мир

Lubo

Postby Lubo » Thu May 13, 2021 1:25 pm

Здравей Миро,
Благодаря за отговора.
Сякаш съществуването не може да бъде познато, защото просто Е,
Виж пак, виждат ли се ясно две неща съществувване и знаене или само съществуване?
Гледах дълго време съществуването,...

Забележи гледането на съшествуването не е ли парадокс? Може ли нещо несъществуващо да гледа :)
Гледането, гледащият и гледаното три неща ли са? или са все това съществуване?
Има ли знаещ или има това, което се случва/съществува?

мир и любов :)

MoonTurtle

Postby MoonTurtle » Fri May 14, 2021 12:26 am

Здрасти, Любо!
Благодаря за отговора на отговора ;)
Виж пак, виждат ли се ясно две неща съществувване и знаене или само съществуване?
Има само едно нещо - Съществуване. "Някой" би могъл да каже - "има само Съзнаване" - въпрос на езикова интерпретация. И двете думи може би са проблематични по своему, но това е просто език, той сочи към това, което Е, но не е него. Но със сигурност има само едно нещо, което се случва, няма "знаене на съществуването", няма и кой да го знае.
Забележи гледането на съшествуването не е ли парадокс? Може ли нещо несъществуващо да гледа :)
Да, беше просто езиков израз. Ясно е, че няма кой да гледа. Историята е, че имаше мисълта "добре, нещата се затлачиха, така че е време наистина да погледаме" при което имаше седене на пейка и гледане като упражнение. В действителност това, че "има гледане" или "упражнение" е просто езиков израз. Всъщност докато "гледах" нямаше "гледане" на съществуването, имаше си просто съществуването. Това, че някой прави упражнение е просто история и тя също е самото съществуване. Трудно е да се говори за тези неща, без да стане някаква грешка :)
Гледането, гледащият и гледаното три неща ли са? или са все това съществуване?
Отново, става въпрос за едно и също нещо - съществуването. Въпрос на езикова преференция. Може да бъде казано "има само гледано", може и "има само гледане", само третото "има само гледащ" звучи странно тук, защото предполага някой отделен от случващото се, а такъв няма.
Има ли знаещ или има това, което се случва/съществува?
Не, няма знаещ, има само това, което се случва/съществува. Появи се мисълта "аз знам", но тя е само мисъл, също част от съществуването.

мир и любов:)

Lubo

Postby Lubo » Fri May 14, 2021 5:45 am

Здравей Миро,

Отлично гледане :)

Забележи разбирането каква е реалността - е тук или трябва да дойде мисъл да обясни кое е тук и кое е илюзия?
Чака ли се мисъл? Това забележи.

Да предположим, че твой приятел се чуди в коя от две компании да започне работа. какво би му казал за избора и свободната воля?

Любов и Мир,
любомир

MoonTurtle

Postby MoonTurtle » Sat May 15, 2021 12:03 am

Здравей, Любо!
Забележи разбирането каква е реалността - е тук или трябва да дойде мисъл да обясни кое е тук и кое е илюзия?
Чака ли се мисъл? Това забележи.
"Разбирането" каква е реалността, е тук. Може и без "разбирането" -> Каква е реалността, е тук. Защото "разбирането" пак предполага, че има нещо, което да бъде разбирано, както и нещо, което да го разбира, сякаш има разбиране и реалност, която бива разбирана. Не, има само реалност. "Разбиране" е просто дума, а реалността не може да бъде разбрана, всъщност не може да бъде правено нищо с нея, защото тя просто Е. Как може да бъде направено каквото и да е с това, което Е?
Този път няма обяснение кое е тук и кое е илюзия. И не се чака и мисъл, сякаш дори и мислите "спряха да се опитват" да го обяснят, просто защото не може да бъде обяснено. Но не в стил "уаау, това е толкова велико, че просто нямам думи да го обясня", а по-скоро - не може да бъде обяснено, защото няма кой да го обясни, няма и какво да бъде обяснено, няма и нещо, спрямо което да бъде обяснено. Как се обяснява Всичкото? Може ли това, което Е да обясни себе си? Морето, дъждът, вятърът да обяснят себе си? По същата причина, поради която звукът не може да чува, мисълта не може да мисли. Това, което Е не може да обясни себе си, защото не прави нищо друго, освен просто да Е.
Да предположим, че твой приятел се чуди в коя от две компании да започне работа. какво би му казал за избора и свободната воля?
Определено не бих му казал, че не съществува свободна воля, това няма да помогне, а може и даже да го ядоса. По-скоро бих му казал, че опитът досега, мислите, сърцето ще помогнат в крайна сметка да бъде взето решението, което за мига изглежда най-добро, ще му напомня и че все пак никой не може да види бъдещето и не може предварително да се знае как даден избор ще бъде виждан след време и затова не бива да се подхожда с очаквания.

миролюб :)

Lubo

Postby Lubo » Sat May 15, 2021 7:48 am

Ехе, Миро,
Прекрасно :)

Кажи сега за прераждането? :)

любомир

MoonTurtle

Postby MoonTurtle » Sat May 15, 2021 3:35 pm

Ех, Любо,
Кажи сега за прераждането? :)
добре нацели слабото място. :D

Като прочетох въпроса, си дадох сметка, че малко беше позабравена темата. Естествено, че няма как да се знае и всичко, което бъде казано, ще е просто мисъл, а не някаква "истина", но все пак беше проведена една ментална гимнастика, която ще бъде споделена.

Единствено сигурно е, че няма никой, никой не се е родил, следователно никой няма да умре или да се прероди. Въпросът по-скоро е какво става със Съществуването, когато настъпи смъртта на това тяло? Защото макар и да не може да бъде доказано, че Съществуването произлиза или зависи от тялото, може да се наблюдава, че всичко е свързано, така че при затворени очи например, визуално има само тъмнина. При запушени уши, има само тишина. Дали, ако това тяло се превърне в скелет ще има само тъмнина и тишина, ще има "нищо"? От друга страна е преживявана стотици пъти смъртта насън и всичко, което се случва, е, че това, което Е, продължава под формата на друг сън или това, което наричаме "буден живот".

Това, което дойде като отговор е следното:
Тъй като Съществуването е видяното, чутото, помирисаното, докоснатото, усетеното, помисленото(мисълта) - всичко това заедно, то може да бъде взето едно от тези проявления и да бъде намерено Съществуването в него. Затова да вземем мисълта - Всяка мисъл Е съществуването. А каква е природата на мисълта? Тя идва от нищото, после Е и после пак изчезва в нищото. И после идва следващата мисъл, пак така от нищото. Сегашната мисъл не може да знае нищо, не може да мисли "какво се случва преди мен и след мен, дали ще има мисъл преди или след мен?", мисълта просто Е. По същият начин Съществуването идва от нищото, после Е и после, вероятно, пак изчезва в нищото. Съществуването също няма как да знае какво има преди или след него, дали въобще има нещо. Самото съществуване, подобно на мисълта, която описах, не може да мисли. Може като част от него да се появят мисли-предположения, но те си остават само това - мисли. Може да бъде сравнено и със сериен филм - първи епизод не може да знае, че е първи епизод, нито, че преди него не е имало нищо, нито, че след него може да има друг епизод. Това си е просто епизод, не може да мисли или знае.

:)
миролюб любомиров

Return to “Български (Bulgarian)”