turkish - türkçe

Dansk, Nederlands, Italian
kapt

Re: turkish - türkçe

Postby kapt » Sat Sep 21, 2019 9:03 am

Gördüğün hislerin "kendi" hislerin olduğunu söyleyen şey nedir ?
bir eşyaya benim derken olan şey burda da var o zaman. ama bu durum daha farklı. eşyaya benim demekten vazgeçince onunla bir alaka kalmıyor. ama mesela duygulara benim desek, veya benim değil desek de duygular orada mevcut oluyor.
Başkalarının hissettiğini - başkalarının düşündüğünü nasıl bilebilirsin ? Hangi aracı kullanarak!
BAK!
başkalarının hissedip hisetmediğini dahi bilmiyorum. belki başkaları birer oyuncu filandır truman show'da olduğu gibi.
Tabi ki bilmez. Öyleyse senin ölüm hakkında "fikrin" dışında ne olabilir ?
Ölümün direk deneyimi nedir ?
doğru, ölümün şu an için direk deneyimi bir düşünce sadece. "ne doğmuş ne ölecek bir sen yok" dedik. şimdi ölüm diye bir şey yok mu yani? tamam şu an için yok, bir düşünce. mesela bayılmak, şu anda yok ama şartlar oluşunca meydana gelir.
Zihinsel düşüncede (illüzyon) olan bir ayrım dışında fiziksel bir ayrım nerede ?
ayrımın olmadığını nasıl bilirim, mesela eller ve parmaklar bir arada bir hareket ediyor. bilgisayar bir bütün halinde kapağı açılıp kapabiliyor taşınabiliyor. bu ikisi ayrı şeyler gibi duruyor.

adilerten

Postby adilerten » Sat Sep 21, 2019 3:36 pm

Teşekkürler cevapların için Necdet,

Gördüğün hislerin "kendi" hislerin olduğunu söyleyen şey nedir bir eşyaya benim derken olan şey burda da var o zaman. ama bu durum daha farklı. eşyaya benim demekten vazgeçince onunla bir alaka kalmıyor. ama mesela duygulara benim desek, veya benim değil desek de duygular orada mevcut oluyor.?
Evet duygular orada ve ben ya da benim demesen de duygular var.
O an ki deneyim duygular ve bunu etiketlemek senin yapmıyor değil mi ?
Başkalarının hissettiğini - başkalarının düşündüğünü nasıl bilebilirsin ? Hangi aracı kullanarak!
BAK!başkalarının hissedip hisetmediğini dahi bilmiyorum. belki başkaları birer oyuncu filandır truman show'da olduğu gibi.

Evet. Başkalarının düşünüp düşünmediğini, onların boş kaplar gibi sadece görüntüden ibaret olduklarını bile düşünmek onların birşeyler düşünüyor, bir niyetleri olduklarını düşünmekten daha doğru görünüyor.

VE BUNU BİLEBİLECEĞİN (TAHMİN EDEBİLECEĞİN) TEK ARAÇ DÜŞÜNCEDİR!
DÜŞÜNCE İÇERİĞİ! VE DÜŞÜNCE İÇERİĞİ GERÇEK DEĞİLDİR!
Tabi ki bilmez. Öyleyse senin ölüm hakkında "fikrin" dışında ne olabilir ?

Ölümün direk deneyimi nedir ?
doğru, ölümün şu an için direk deneyimi bir düşünce sadece. "ne doğmuş ne ölecek bir sen yok" dedik. şimdi ölüm diye bir şey yok mu yani? tamam şu an için yok, bir düşünce. mesela bayılmak, şu anda yok ama şartlar oluşunca meydana gelir.
"Şu an için" olmayan hiçbir zaman yoktur.
Kalanı basitçe düşüncedir.
Sen yarında nefes alabilirmisin ? Yarında sevebilirmisin ? Yarın ya da dün olan şey düşünce dışında nedir ?
Hepsi şu andan oluşur ve zaman başlığında gördüğümüz gibi "BU OLAN" dışında herşey düşüncedir
Şu an baygın değilsen "şartlar oluşunca meydana gelebilecek" bir bayılmanın direk deneyimi nedir ?

Zihinsel düşüncede (illüzyon) olan bir ayrım dışında fiziksel bir ayrım nerede ?
ayrımın olmadığını nasıl bilirim, mesela eller ve parmaklar bir arada bir hareket ediyor. bilgisayar bir bütün halinde kapağı açılıp kapabiliyor taşınabiliyor. bu ikisi ayrı şeyler gibi duruyor.
"gibi duruyor"
direk deneyimleyebileceğimiz bir sınır gösterebilirmisin ?
Yoksa gösterebileceğin tüm sınırlar zihinsel mi ? yani düşünce içeriği mi ?
Events happen, deeds are done, but there is no individual doer thereof."
Buddha

kapt

Postby kapt » Sun Sep 22, 2019 8:46 am

Sen yarında nefes alabilirmisin ? Yarında sevebilirmisin ? Yarın ya da dün olan şey düşünce dışında nedir ?
Hepsi şu andan oluşur ve zaman başlığında gördüğümüz gibi "BU OLAN" dışında herşey düşüncedir
Şu an baygın değilsen "şartlar oluşunca meydana gelebilecek" bir bayılmanın direk deneyimi nedir ?
şu anda bunların hepsi düşünce sadece.
priz ve duvar diyecektim. sonra "renkler" aklıma geldi.

adilerten

Postby adilerten » Mon Sep 23, 2019 8:43 am

şu anda bunların hepsi düşünce sadece.
priz ve duvar diyecektim. sonra "renkler" aklıma geldi.
Teşekkürler Necdet temiz cevapların için.
Evet hepsi düşünce.
Şu andan başka zaman da yoktur.

Ve 2.soruya verdiğin yanıt gibi..

Priz ve duvar da sadece renklerdir.
Zihinin direk deneyimi benimseyip kullanmaya başlaması çok önemli bu idrak açısından..

Bir elini göz hizana kaldır ve bak!

Elin arkasında kalan görünmeyen bölgede olanı nasıl bilebilirsin ?
El ve çevresinin birbirinden ayrı şeyler olduğunu söyleyen nedir ?
Gerçekten el - çevresi - arkası - yanlarındakiler - aradaki boşluk gibi çokça unsur mu mevcut yoksa sadece renkler mi ?
Hatta renk mi ?

Image
Buddha

kapt

Postby kapt » Mon Sep 23, 2019 9:24 am

elimi kaldırıp bakarım :)
düşünce. fakat normal bir düşünce. renk değişimi oluyor. ya da doku hissi değişiyor vs. o yüzden bu ikisi birbirinden farklı demek normal geliyor.
Gerçekten el - çevresi - arkası - yanlarındakiler - aradaki boşluk gibi çokça unsur mu mevcut yoksa sadece renkler mi ?
Hatta renk mi ?
renkler.
Image

adilerten

Postby adilerten » Mon Sep 23, 2019 11:05 am

elimi kaldırıp bakarım :)

evet direk deneyimlemek için yapacağın bu.
ama elin yada bir nesne görüşünde ise arkasını bilebileceğin araç düşünceden başka nedir..

düşünce. fakat normal bir düşünce. renk değişimi oluyor. ya da doku hissi değişiyor vs. o yüzden bu ikisi birbirinden farklı demek normal geliyor.
Böyle demekle ilgili bir sorun yok. Herşey denebilir ama biz gerçeği en ham en gerçek haliyle görmeye çalışıyoruz..O açıdan...

Rengin değişim içerisinde olduğunu ya da değişik olduğunu söyleyen araç nedir ?
Gerçekte, direk deneyimde renkler çoğulmudur yoksa sadece renk mi var ?

Hatta renk mi ?
renkler.
Tabi ki :)

Image

Evet bu resim de illuzyona çok güzel bir örnek.
Bu resmin bir çukur efekti yaratması gibi zihin de (düşünce) her an binlerce illüzyon yaratıyor: Uzak-Yakın-Pembe-MAvi-Yüksek- Alçak - Sert - Yumuşak.

Aslında asıl olanın etiketsizce sadece "olan.." olduğunu görebiliyormusun ?
Buddha

kapt

Postby kapt » Mon Sep 23, 2019 7:30 pm

ama elin yada bir nesne görüşünde ise arkasını bilebileceğin araç düşünceden başka nedir..
tabi ki.
Düşünce bu da.
Sadece renk, görüntü var.
Evet. asıl olan etiketsiz hali.

adilerten

Postby adilerten » Tue Sep 24, 2019 10:48 am

tabi ki.
Düşünce bu da.
Sadece renk, görüntü var.
Evet. asıl olan etiketsiz hali.
Harika!
Cok güzel bakmış ve görmüşsün sevgili Necdet.

Artık "sen" in bir düşünceden başka birşey olmadığını net olarak görebiliyormusun ?
Buddha

kapt

Postby kapt » Tue Sep 24, 2019 7:30 pm

Artık "sen" in bir düşünceden başka birşey olmadığını net olarak görebiliyormusun ?
Hocam, mesela ben bir koltukta oturuyorum. Karşımda da biri oturuyor. işte ben ya da bir beden ve karşıda başka birisi, belki etrafta başka birileri daha var. burada "ben" ya da "başkalarının" olmaması ne demek oluyor.

adilerten

Postby adilerten » Fri Sep 27, 2019 10:25 am

Hocam, mesela ben bir koltukta oturuyorum. Karşımda da biri oturuyor. işte ben ya da bir beden ve karşıda başka birisi, belki etrafta başka birileri daha var. burada "ben" ya da "başkalarının" olmaması ne demek oluyor.
Geciken cevap için özür dilerim. Teknik işler...

Bakalım..

Soruya soruyla cevap vermişsin :)

Aslında bu konuya bakmıştık.

Orada birşeyler olduğu kesin. Ses renk duyular vs.

Ama bunun bir kişi, bir öteki kişi, bir koltuk, bir oda vs. oldunu söyleyen şey nedir ?

Ben yoksa (bir düşünceden ibaretse) başkaları da yoktur (bir düşünceden ibarettir) öyle değil mi ?
Buddha

kapt

Postby kapt » Fri Sep 27, 2019 10:47 am

Doğru geliyor. Fakat bunu günlük hayatta nasıl kullanıcaz, mesela iki kişi ve karşımızda hiçbirine özel dikkat vermeden komple renkler olarak mı görücez? Soruya soruyla :)

adilerten

Postby adilerten » Fri Sep 27, 2019 11:32 am

Doğru geliyor. Fakat bunu günlük hayatta nasıl kullanıcaz, mesela iki kişi ve karşımızda hiçbirine özel dikkat vermeden komple renkler olarak mı görücez? Soruya soruyla :)
Sevgili Necdet,
Ham - salt gerçeği görebilmenin günlük hayatta bir karşılığı yok açıkçası.
Bir idrak meselesi. Bu faydamıza kullanılabilecek bir bilgi değil.
"ben" in gerçek olmadığını bir düşünce olduğunu anlamanın Noel babanın gerçek olmadığını anlamaktan entellektüel bazda bir farkı yok.
Ama algı bunların şimdiye kadar algıladığımız "gerçek" algısından, illuzyon oldukları algısına döndüğü zaman bilinen tüm gerçeklik algısı değişiyor.
Etiketsiz, niyesiz nedensiz sadece "olan" kalıyor.

Bunun için de düşünmek yerine günlük olarak "bakmayı" alışkanlık haline getirmek gerekiyor.

Gün içerisinde "bu gerçekten böyle mi ? "
Bu gerçekten "benim elim mi ? "
Direk deneyimde bu aslında nedir ?

gibi soruları sormayı alışkanlık haline getirmek gerekiyor...

Şimdi senden bir ricam var..

Bana bu dialoga başladığımızdan bu yana algında bir değişiklik var mı ? Varsa anlatırmısın ?
Ya da olaylar, kişilere, maddelere bakışında bir değişiklik var mı ?
Bunu yazabilirmisin ?

Teşekkürler..
Sevgiler.
Buddha

adilerten

Postby adilerten » Fri Sep 27, 2019 11:43 am

Bir egzersiz..

Bir bitki almanı rica edeceğim..
Herhangi bir saksı bitkisi de olur..

Saat kur 3 dakika
Gözlerini dikip bitkiye bak...

Düşünceler hiçbir efora gerek olmaksızın sana bunu tarif edecek

Bu düşüncelerin düşünce olduğunun farkına var.

Onunla ilgili hikayeler getirecek (Bu bitkiyi şurdan almıştım, bu bitkinin adı ..... çiçekçi şöyle bir kadındı vs)

Bu düşüncelerin düşünce olduğunun farkına var...

Şimdi bir başka düşünce kullanarak bunun ham deneyimde aslında renkler olduğunu hatırlayarak bak..

Sadece renkleri görmeye çalış..
Düşüncelerin farkına var ama bu sefer gözardı etmeye çalış..Kolay değil ama dene...

Renkler...Renkler..Arkası yanı 3 boyutlu olduğu hikayesi...Renkler Renkler...

Aslında orada sadece bitki olmadığınu bir bütün halinde görünen şeyin renkler olduğu idrakinde kalmaya çalış..

Bir süre tüm bu görünene bak...

Sadece bak...

Ne geliyorsa yazmanı bekliyorum...
Teşekkürler...
Buddha

kapt

Postby kapt » Fri Sep 27, 2019 12:27 pm

Bana bu dialoga başladığımızdan bu yana algında bir değişiklik var mı ? Varsa anlatırmısın ?
"Sadece düşünce" bu aklıma geliyor bazen kafamda bir şeyler dönerken, "düşünce içeriği önemsiz" diye.
Algıda değişiklik yok.

Bitkiye baktım. Sadece renkler olduğunu görmeye çalıştım. Komple görünen her yeri renkler olarak görmeye çalıştım. Düz tuvaldeki bir resme bakar gibi renkler olarak görüyoruz da hareket edip bakış açısı değişince renkler mi değişiyor, 3 boyut ilüzyonu mu var yani. Şu yukarıda resimde olduğu gibi, ilüzyonun ilüzyonu. Bakış açısı değiştikçe renkler 3 boyut algısı verecek şekilde mi değişiyor. bunlar aklıma geldi.

adilerten

Postby adilerten » Fri Sep 27, 2019 2:27 pm

"Sadece düşünce" bu aklıma geliyor bazen kafamda bir şeyler dönerken, "düşünce içeriği önemsiz" diye.
Algıda değişiklik yok.

Bitkiye baktım. Sadece renkler olduğunu görmeye çalıştım. Komple görünen her yeri renkler olarak görmeye çalıştım. Düz tuvaldeki bir resme bakar gibi renkler olarak görüyoruz da hareket edip bakış açısı değişince renkler mi değişiyor, 3 boyut ilüzyonu mu var yani. Şu yukarıda resimde olduğu gibi, ilüzyonun ilüzyonu. Bakış açısı değiştikçe renkler 3 boyut algısı verecek şekilde mi değişiyor. bunlar aklıma geldi.
Bakış açısının değiştiğini söyleyen şey zaman inancı. Birşeyin değişmesi için öncesi olması gerekir. Önce-Sonra zamandır.
Zaman yok ise değişim de yoktur.
"Olan" vardır. Farklılık ta bir düşüncedir. Tüm etiketlerin düştüğü an farklılık bilinemez.
3 boyut olana (renkler) verilen bir zihinsel açıklamadan başka ne olabilir ?
Algıda değişiklik yok.
Bu da bir gelişme. Artık düşüncelerin sadece "düşünce" olduğunu çok da önemli olmadıklarını görebiliyorsun.

"Neden" sorusuyla da ilişiğin kesildiğinde artık fazla konuşacak birşeyimiz kalmayacak :)

O da yakındır..

Devam edelim...
Buddha

Return to “Other Languages”