turkish - türkçe

Dansk, Nederlands, Italian
adilerten

Re: turkish - türkçe

Postby adilerten » Fri Sep 27, 2019 2:34 pm

Hatırlarsan 2.sayfada şunu görmüştün
Otur sadece 3 dakika için iyi şeyler düşünmeye çalış!
Araya başka bir konu girmeden 3 dakika değil 1 dakika bile tek birşey düşünebilecekmisin ?
Evet, düşüncelerin kontrolsüz geldiğini farkettim, düşüncelerin kontrolsüz geldiği belli oldu.

Bu böyle.
Düşünceler kendi ajandasında durumlara göre rastgele akar.

Peki bu durumda bir sorumluluktan söz edilebilir mi ?
Olan herhangi birşeyden sorumlu olduğun düşüncesi var mı ?
Events happen, deeds are done, but there is no individual doer thereof."
Buddha

kapt

Postby kapt » Sat Sep 28, 2019 7:53 am

Peki bu durumda bir sorumluluktan söz edilebilir mi ?
Olan herhangi birşeyden sorumlu olduğun düşüncesi var mı ?
düşünceleri değiştirme düşüncesinin de nereden geldiği belli değil. Yok gibi geliyor .

kapt

Postby kapt » Sat Sep 28, 2019 7:57 am

Sorumluluk var. Bu daha doğru geliyor

adilerten

Postby adilerten » Mon Sep 30, 2019 8:06 am

Sorumluluk var. Bu daha doğru geliyor
doğru ? - yanlış ?

Kendiliğinden olmayan birşey gösterebilirmisin bana ?
Buddha

kapt

Postby kapt » Mon Sep 30, 2019 6:26 pm

Kendiliğinden olması da bir inanç olabilir mi acaba diye aklıma geliyor.

Alan watts "çabalamak da kendiliğinden" diyordu.

"Sorumluluk var" manası şimdi hani her şey kendiliğinden oluyor deyince hiçbir şey elde değil hiçbir şey yapamayız birer kuklayız gibi anlaşılıyor. Öbür türlü sorumluluk var deyince "elimden geleni yapayım" diye bir mana ortaya çıkıyor.

Mesela 'kendiliğinden olma' bir inanç mı, tahmin mi yoksa tam bir gerçek mi, bu da tam belli değil.

adilerten

Postby adilerten » Wed Oct 02, 2019 10:10 am

Kendiliğinden olması da bir inanç olabilir mi acaba diye aklıma geliyor.

Alan watts "çabalamak da kendiliğinden" diyordu.

"Sorumluluk var" manası şimdi hani her şey kendiliğinden oluyor deyince hiçbir şey elde değil hiçbir şey yapamayız birer kuklayız gibi anlaşılıyor. Öbür türlü sorumluluk var deyince "elimden geleni yapayım" diye bir mana ortaya çıkıyor.

Mesela 'kendiliğinden olma' bir inanç mı, tahmin mi yoksa tam bir gerçek mi, bu da tam belli değil.
Fazla düşünmeden bak Necdet.
Detaya girip teoriler üretmeden...
Sadece bak.
Olanı kontrol edebilmek mümkün mü
yoksa kontrol sadece bir düşünce mi ?
Buddha

kapt

Postby kapt » Wed Oct 02, 2019 4:55 pm

Değil.

adilerten

Postby adilerten » Thu Oct 03, 2019 11:24 am

Değil.

Harika.

O zaman ne ile sorumlusun ?
Bir sorumluluk mümkün mü ?
Sorumlu olan birisi var mı ?
Buddha

kapt

Postby kapt » Thu Oct 03, 2019 2:52 pm

Diyelim bir adama görev verildi, bu işten sen sorumlusun dendi. Adam için sorumlu denir ve adam çaba sarfedebilir. Fakat bu çaba göstermede irade, bağımsız bir karar verme yok anladığım kadarıyla. O zaman bu diyaloglar da irade dışı gerçekleşiyor. Yani idrak oluştu mu şu an algılamada bir değişiklik yok. Bir de bu sohbetler yüz yüze yapılsa daha iyi olur gibi geliyor.

adilerten

Postby adilerten » Fri Oct 04, 2019 11:57 am

Diyelim bir adama görev verildi, bu işten sen sorumlusun dendi. Adam için sorumlu denir ve adam çaba sarfedebilir. Fakat bu çaba göstermede irade, bağımsız bir karar verme yok anladığım kadarıyla. O zaman bu diyaloglar da irade dışı gerçekleşiyor. Yani idrak oluştu mu şu an algılamada bir değişiklik yok. Bir de bu sohbetler yüz yüze yapılsa daha iyi olur gibi geliyor.
Bu verdiğin örnekte bu şekilde nitelenebilir tabi ki. Bir düşünce etiketinden başka birşey değildir.
Hikayenin içinden bakıldığında daha çok şey de söylenebilir. Ama biliyorsun ki "olanı" en ham & gerçek haliyle görmeye çalışıyoruz.
Dediğin doğru. Tüm dialoglar irade dışı gelişiyor. Çünkü bu dialogların olmasını sağlayan düşünce de kendi güncel koşullanma mecrası içerisinde seçiliyor ve yazma cevaplama işlemi oluyor.
İdrak oluşup oluşmamasına pek odaklanmamanı öneririm. Biz algılaman değişene kadar, beni - düşünceyi düşünce olarak görene, bir neden sonuç, zaman inancı kalmayana kadar egzersizlere devam edeceğiz.Acelemiz yok.

Yüzyüze daha hızlı sonuç almak mümkün ama egzersizleri dikkatle sürdürürsen pek de önemi yok.

Hemen bir egzersiz yapalım..
Buddha

adilerten

Postby adilerten » Fri Oct 04, 2019 12:07 pm

Bu mesajı aldığın andan itibaren bir gün boyunca zihin yorum sesinde bir değişikliğe gitmeni isteyeceğim.
Zihninden her eylem düşündüğünde bir gün boyunca "Ben" kullanmadan yorumlamanı ve ertesi gün neler olduğunu bildirmeni isteyeceğim..

Bir gün için örneğin "televizyon seyrediyorum"..yerine "televizyon (renkler) görülüyor" demeyi tercih et.
"Ben yürüyorum" yerine "yürüme eylemi oluyor..(ve hatırla aslında bir ayakaltı olarak etiketleyebileceğimiz bir lokasyonda oluşan duyu ve değişen sesler ve renklerden başka birşey yok)
"Ben oturuyorum" yorumunu: oturma eylemi oluşuyor olarak (ve hatirla bedenin alt bölgesi olarak etiketlenen bölgede duyu hisleri var) olarak en ham halleriyle görüp yorumlamaya çalış..

İçinde "ben" geçen her düşünceyi avlamanı ve bunun doğru olmadığını hatırlamanı, en ham haliyle olan eylem şekilde yorumlamanı isteyeceğim..

Zor gibi görünüyor ama gayet basit. Ben çiçeklere bakıyorum - Renkler var / Başım ağrıyor - baş bölgesinde duyu (sensation) var gibi...

Tüm gün şahin gibi progresif biçimde "ben" düşünceleriyle uğraşmanı isteyeceğim..

Ne düşünceler oluşacağını heyecanla bekliyorum..

Sevgiler.
Buddha

kapt

Postby kapt » Sat Oct 05, 2019 8:34 am

Mesaj okundu :)

adilerten

Postby adilerten » Sat Oct 05, 2019 8:54 am

Mesaj okundu :)
Teşekkürler
:)
Buddha

kapt

Postby kapt » Tue Oct 08, 2019 7:05 am

Ben, bana, benim vs. çok yanlış geldi. Fazla vurgulamadan kullanınca pek yanlış gelmiyor. "Bu senin mi?" diye bir diyalog oldu. benim demek doğru gelmedi, kafa salladım. internette dolaşırken bana, benim vs. çok kullanılan yazılar görünce fark hissediliyor. "Ne yaptın?" yerine "ne oldu?" daha uygun geliyor. Çevreden bahsedilince veya dikkat etrafa gidince daha açık bir his geliyor. Çevrenin birazı dikkat dışı kalınca gene kapalılık oluyor.

adilerten

Postby adilerten » Tue Oct 08, 2019 12:43 pm

Harika.
Bu egzersiz tam da yerini bulmuş.

Şimdi "neden" sorusuna bakalım biraz..

Örneğin bir araba kazasını düşünelim..
Neden bu kaza oldu diye sorduğumuzda muhtemelen düşünce buna "dikkatsiz sürücü".."kaygan yol.." hatalı sollama" vs gibi
kolayından nedenler atayacaktır.
Ama gerçekten öyle mi ?

Bir olayın oluşmasına sadece bir etken mi etki eder yoksa herşey bunun oluşması için katkıda mı bulunur..?

O şöförlerden birinin sabah kahvaltısını yaptığı saat ve diğerinin yemekte cevapladığı telefon konuşmasının süresinden tut, bir önceki gün tuvalette geçirdikleri zaman, daha önceki gün seyrettikleri filmin süresi bile bu olayın oluşmasındaki örgünün bir parçası değilmidir...Burada zaman yerine örgü (pattern) olduğu net görülebilir.

Neden sorusunun cevabının evrenin başlangıcına kadar gidebileceğini görebiliyormusun ?

Bu durumda neden sorusunun tek cevabı "neden olmasın" olabilir. Yani "öyle olması gerektiği için".
Aslında hiçbir net cevap bulunamaz. Tüm yapılan buna bir neden atamaktır.

Buna gün içerisinde dikkat kesilmeni öneririm. Zihnin (düşüncenin) nasıl da "o şundan dolayı oldu, bu bundan dolayı oldu diye anlamsız neden atama gayretine şahit olabilir aslında hiçbir anlamı olmadığını görebilirsin...

Buna dikkat kesilip bir gün sonra yazarsan seviniriz.
Sevgiler.
Buddha

Return to “Other Languages”